Poradnik

Przygotowanie terenu pod założenie trawnika

Dobre przygotowanie terenu pozwala na uzyskanie ładnego, wyrównanego trawnika. Czynności te należy przeprowadzić starannie i dokładnie. Teren należy odchwaścić, najlepiej chemicznie. Dokładnie oczyścić usuwając gruz, kamienie itp. Glebę przekopujemy, na większych powierzchniach stosujemy glebogryzarkę lub pług. Staramy się uzyskać najłagodniejsze spadki terenu. Wierzchnia warstwa podłoża grubości ok. 10-15 cm powinna byćprzepuszczalna i żyzna o pH 5,5-6,5. Zbyt niskie pH gleby podwyższamy stosując wapno węglanowe 10-15 kg/100m2, najlepiej jesienią lub wcześną wiosną. Do gleb gliniastych, łatwo się zaskorupiających, należy dodać piasek, który spowoduje rozluźnienie struktury. Teren z glebą odchwaszczoną, wzbogaconą nawozami wieloskładnikowymi (Azofoska, Polifoska) w dawce 4-6 kg/100m2 dokładnie wyrównujemy wałem. Z przygotowanej powierzchni usuwamy pozostałe kamienie, korzenie, kawałki gruzu. Powierzchnię ponownie grabimy, niszcząc wschodzące chwasty i możemy przystąpić do siewu nasion.


Siew nasion

Siew można przeprowadzać od wiosny do wcześnej jesieni. Optymalny termin siewu to okres od połowy kwietnia do końca czerwca i od połowy sierpnia do połowy września. Przy zapewnieniu zraszania można siać również latem. Siew należy przeprowadzać przy bezwietrznej pogodzie. Nasiona dzielimy na 2 części i wysiewamy na "krzyż". Wysiane nasiona dobrze jest przysypać piaskiem lub ziemią torfową i docisnąć wałem. Normy wysiewu wachają się w przedziale 1 kg/20-30m2 w zależności od tego jakie posiadamy podłoże i jak szybko chcemy osiągnąć żądany efekt.


Koszenie

Pierwsze koszenie przeprowadzamy gdy rośliny osiągną wysokość 10 cm i wówczas skracamy je o 3 cm. Dopiero przy drugim koszeniu możemy skrócić nasz trawnik do żadanej wysokości tj. 3 cm. Nie należy zostawiać skoszonej trawy na trawniku, chyba że stosujemy koszenie z funkcją mulczowania.


Nawożenie trawnika

Konieczne jest systematyczne nawożenie trawnika. W pierwszym roku gdy zakładamy trawnik stosujemy przedsiewnie nawóz wieloskładnikowy. W dawce 4-6 kg/100m2. W następnych latach stosujemy nawozy w ilości 3-4 kg wczesną wiosn i nawozy azotowe w ilości 2-3 kg/100m2. Nawóz wysiewamy zawsze po skoszeniu trawy.


Nawadnianie trawnika

Jednym z czynników, od których zależy powodzenie w uzyskaniu ładnego trawnika, jest utrzymanie odpowiedniego stanu wilgotności gleby dobrego rozkrzewienia się traw. Najlepiej nawadnianie przeprowadzać w godzinach rannych lub późno wieczornych. Brak nawadniania (wilgoci) jest najczęstszą przyczyną wypalania trawy przez słońce i powstawaniu placów na naszym trawniku.


Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika wymaga systematycznego koszenia, przez które niszczymy niepotrzebne chwasty, a także wspomaga to rozkrzewianie się traw. Stosujemy także środki na odchwaszczenie. Dodatkowo można zastosować raz na rok wertykulację wczesną wiosną lub późną jesienią. Poprzez wertykulację nacinamy darń i wygrabiamy przysuszoną darń co powoduje dotlenienie trawnika i nadaje mu pożądany efekt.